Rohan Süvarileri


Aragorn, Legolas ve Gimli, Rohan'ın tarlalarına girdiklerinde dünyanın daha yeşil olduğunu fark ederler. Aragorn yerde hobbit ayak izlerini görür ve bunların Pippin'e ait olduğunu tahmin eder. Ayrıca yerde bir Elf broşu bulur. Broşun tesadüfen düşürülmesi pek olası olmadığından, Aragorn, Pippin'in onu kurtarıcılarının bulması için bir işaret olarak bıraktığını söyler. Hepsi hobbitlerden birinin en azından hayatta olduğunu gösteren bu kanıta sevinirler.

Grup, Rohan'ın soğuk yaylalarında hızla hareket eden ve hızı dikkate değer olan Orkları takip eder.


Legolas, uzakta hareket eden atlıları görür. Biniciler Orklar değil, İnsanlardır. Gimli temkinli olmasına rağmen, Aragorn atlıların muhtemelen Rohan Süvarileri olduklarını iddia eder.

Atlılar yaklaşır ve lider kendini Rohirrim'in Üçüncü Mareşali Éomer olarak tanıtır. Éomer, az önce binicileri ve Orklar arasında büyük bir savaşın gerçekleştiğini anlatır. Orklar yok edilmiş, öldürülenlerin arasında hiçbir Hobbit cesedine rastlanmamıştır.


Éomer, güçlü büyücü Saruman'ın bozulduğunu ve Isengard'da savaşa hazırlanan tehlikeli bir düşman olduğunu açıklar. Aragorn, Éomer'e, Kardeşliğe büyük ölçüde yardım eden Gri Gandalf'ın öldürüldüğünü anlatır.Aragorn, Legolas ve Gimli hobbitleri ararken, Cüceler, Elfler ve İnsanlar gibi farklı ırkların üyeleri arasındaki bağların, aynı ırkın üyeleri arasındaki bağlardan daha güçlü olabileceğini görüyoruz. Bu gerçek, Aragorn başka bir insanla tanıştığında ortaya çıkar. Sonunda kendi türünden biriyle tanıştığı için rahatlama veya sevinç duymasını bekleyebiliriz, ancak Éomer'e karşı tutumunun neşeli bir özdeşleşme olmadığını görüyoruz.
Aragorn'un grubu ve Éomer arasındaki toplantı, Yüzüklerin Efendisi'nin arka planını oluşturan Orta Dünya'daki karışık ve kaotik iklime de işaret ediyor. Kimse kimsenin kim olduğundan veya bir yabancının dost mu düşman mı olduğundan emin değil. Bu ihtiyat ve şüphe iklimi, Karanlık Lord Sauron'un kötülüğünün yaygın erişiminin kanıtıdır.
Gimli'nin Saruman rüyası, yozlaşmış büyücünün gücünü ve tehlikesini gösterir. Cücenin Saruman'ı gerçekten görüp görmediğinden veya büyücünün Gimli'nin zihninde belirmek için bir miktar büyü gücü kullanıp kullanmadığından emin değiliz.
Saruman'ın görünüşü ve kıyafetinin, Gandalf'ınkine çarpıcı bir şekilde benzemesi gerçeği, iyi ve kötünün belirsiz doğasını vurgular. Tolkien, iyinin ve kötünün çok yakın olduğunu, hatta bazen neredeyse ayırt edilemez olduğunu göstermek için iyi Gandalf ile yozlaşmış Saruman arasındaki benzerliği vurgular. Saruman doğuştan değil, seçimlerinden dolayı kötüdür. Evrendeki iyilik ilkesine ihanet etmiş, bunun yerine bencillik ve güce aç hırs yolunu seçmiştir. Kötülüğün doğasının içsel bir seçim meselesi mi yoksa dışsal bir etki ve doğuştan gelen bir dürtü mü olduğu sorusu Yüzüklerin Efendisi'nin tamamı boyunca Tolkien'in başlıca odak noktalarından biridir.
1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Örümcek Shelob ile mücadelenin ortasında Sam, Frodo'nun örümceğin zehriyle hareketsiz yüzüstü yattığını görür. Efendisinin böylesine korkunç bir durumda olması Sam'i cesaret ve öfkeyle doldurur ve She

Gollum, Sam ve Frodo'yu karanlık bir taş duvara ve içindeki bir mağaraya götürür. Koku aşırı derecede kötüdür. Gollum mağaranın, bir tünelin girişi olduğunu anlatır, ancak adının Shelob'un İni olduğun

Gollum, Sam ve Frodo'ya, Minas Morgul vadisine ulaşana kadar Güney Yolu boyunca rehberlik eder. Yol zor ve hobbitlerin nefes almasını zorlaştıran korkunç bir kokuyla doludur. Frodo bir an dinlenmek iç