Gri Bölüğün Geçişi


Gandalf ve Pippin Minas Tirith'e doğru at sürerken Aragorn, Théoden ve Rohan Süvarileri Isengard'dan dönerler. Rohan yolundaki grup, Elrond'un iki oğlu Elladan ve Elrohir de dahil olmak üzere Aragorn'un arkadaşları olan Dúnedain ile karşılaşır. Aragorn'un yardımına gelmelerini isteyen gizemli bir mesaj almışlardır. Elrohir, Ayrıkvadi'den Aragorn'a bir mesaj iletir: "Eğer acelen varsa, Ölülerin Yolunu hatırla." Bir süre sonra grup, Rohan Süvarilerinin sığınağı olan Miğfer Dibi'ne ulaşır. Théoden, Merry'den yolculuğun geri kalanında onunla birlikte at binmesini ister. Merry, faydalı olmak istediği için çok mutludur; kılıcını Rohan'ın hizmetinde sunar ve kral memnuniyetle kabul eder.


Théoden grubu yolculuğa devam etmeye hazırlarken, Aragorn, süvarilerin Minas Tirith'e zamanında varamayacaklarını biliyordur. Dúnedain'i ürkütücü bir yol olan Ölülerin Yolu üzerinden Minas Tirith'e götürmeye karar verir. Hiçbir canlının bu yollardan geçemeyeceği söylenir, ancak Aragorn, Elendil'in gerçek varisinin güvenle geçebileceğini söyler. Bu arada, Théoden ve süvariler dağlardan doğuya doğru Edoras'a daha yavaş ve daha güvenli bir şekilde yol alırlar.


Aragorn, Legolas ve Gimli'ye Saruman'ın Sauron ile iletişim kurmak için kullandığı Orthanc Taşı Palantír'e danıştığını bildirir. Aragorn, Sauron'la palantír aracılığıyla yüzleşmiş ve taşın gücünü kendi iradesine başarıyla boyun eğdirmiştir.


Aragorn, efsanevi bir şarkıdan alıntı yapar; Gondor'un ilk günlerinde Isildur, Erech tepesine büyük bir siyah taş koymuştur. Bu taş üzerinde, dağların Kralı Isildur'a bağlılık yemini etmiştir. Sauron geri dönüp Gondor'a savaş açtığında, Isildur müttefiklerini yardıma çağırır ancak dağlı adamlar, Sauron'a tapmaya başladıkları için yeminlerini bozar. Isildur, bu insanları yeminleri yerine getirene kadar asla huzur bulmamaya mahkum eder. Bu lanetin bozulması için yeminlerini yerine getirmelidirler.


Aragorn, Rohan ovalarında at sürer ve sabaha Dunharrow'a ulaşır. Théoden henüz gelmemiştir, ancak kızı Éowyn, Aragorn'a Ölülerin Yolu'ndan kaçınması için yalvarır. Aragorn reddeder. Grup, karanlık yola girer. Gimli, karanlıkta görünmeyen bir ordunun fısıltılarını duyabildiği için korkudan neredeyse felç olmuş gibidir. Bir açıklıkta, Aragorn döner ve Ölülerle konuşur, onları Erek Taşı'na kadar onu takip etmeye çağırır. Büyük, siyah Erek Taşı'na varan Ölüler lejyonu - Yemin Bozanlar - Aragorn'a bağlılıklarını duyururlar. Aragorn siyah bir bayrak açar ve kendisini Isildur'un krallığının varisi ilan eder.Kralın Dönüşü'nün ilk üç bölümündeki olaylarla karanlığın Orta Dünya'nın farklı uçlarından gelişini izliyoruz. Farklı bakış açıları, Sauron'un kötülüğünün doğal dünya üzerindeki büyük etkisini güçlü bir şekilde vurguluyor.
Bu bölüm aynı zamanda, roman boyunca sıklıkla ortaya çıkan bir motif olan şarkı ve mitin önemini vurgular. Şarkıları ve hikayeleri, gündelik hayatın acil ve pratik meselelerinden ayrı olarak düşünme eğiliminde olabiliriz ancak Tolkien'in incelediği ve üzerinde Orta Dünya'yı modellediği kültürler, yaygın okuryazarlığın ortaya çıkmasından önce, yazılı kelimelerden ziyade konuşulanların egemen olduğu kültürler; buralarda şarkılar ve hikayeler hayati ve vazgeçilmez araçlardı. Başka hiçbir yerde kaydedilmemiş bilgileri aktardılar, bu mirası gelecek nesillere ilettiler.
Tolkien sık sık Yüzüklerin Efendisi'nin bir alegori olmadığı konusunda ısrar etti. Bununla birlikte, Ölülerin Yolu'ndaki mistik yolculuk, Aragorn'u bir Mesih figürü olarak tasvir eder; Hıristiyan kilisesi, İsa'nın çarmıhtaki ölümünden sonra, zaten ölmüş olan inananları kurtarmak ve orada tutsak tutulan kayıp ruhlara vaaz vermek için cehenneme indiğini söyler. Bunu yaptıktan sonra, Mesih tekrar yeryüzüne ve sonunda göğe yükselir. Benzer şekilde, Aragorn Ölülerin hareketli ruhlarıyla konuştuğu yer altındaki Ölülerin Yolu'na iner. Üstelik Aragorn, başarılarının kahramanca beceriyle değil, ilahi hakla geldiğini gösterir.
Bu İncil paralelliklerinin varlığı, sistematik bir alegori olduğu anlamına gelmez, keza kitapta birden fazla karakter İsa peygamber figürünün rolüne uyar. Bununla birlikte Yüzüklerin Efendisi'nin belirli bir ahlaki ve dini anlayışı teşvik ettiğini de söyleyebiliriz; Hıristiyanlığın fedakarlık, kefaret ve bağışlama ilkelerinin dünyanın merkezinde yer aldığı iması vardır.
9 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Aragorn ve Rohan Süvarileri'nden ayrılan Gandalf ve Pippin, Isengard'tan insanların yaşadığı ve Mordor'un karanlık bölgesini sınırlayan güneydoğu ülkesi Gondor'a, Gondor'un en büyük şehri olan Minas T