Dört Gözle Beklenen Davet

Güncelleme tarihi: 10 Tem


Bilbo Baggins, maceralarından geri getirdiği hikayeler ve zenginlikler nedeniyle Hobbit köy’de ki en ünlü hobbittir. Bununla birlikte, biraz da garip olarak kabul edilir. Elfler, Cüceler ve büyücü Gandalf'ın bilbonun evi çıkın çıkmazını ziyaretleri onu hafif bir şüphe nesnesi haline getiriyor. Ayrıca Bilbo, neredeyse herkesten sakladığı yüzükle Shire'a döndüğünden beri hiç yaşlanmamış gibi görünüyordu. Aslında, neredeyse hiç değişmeden 111. doğum gününe ulaşır.


Bilbo, doğum günü için büyük bir parti verdiğini duyurduğunda, Shire'daki herkesin ilgisini çeker. Kapsamlı bir hazırlıktan sonra, Bilbo'nun doğum günü nihayet gelir. Tüm Hobbit köy, Gandalf'ın sunduğu muhteşem havai fişekleri izlemekten, yemekten, içmekten holdukça hoşnuk kalırlar.


Akşam yemeği sona ererken Bilbo ayağa kalkar ve toplanan konuklarla konuşmak ister ve konuşmasının sonunda, bir ışık parlamasıyla aniden ortadan kaybolur. Parti konukları bu durumu hoş karşılamaz ama çok da üstünde durmaz. Mırıldanarak yeme ve içmelerine geri dönerler.


Görünmez olmak için yüzüğünü kullanan Bilbo, Çıkın Çıkmazı'na geri döner, yüzüğü çıkarır ve yolculuk için bavulunu toplamaya başlar. Gandalf kısa bir süre sonra eve gelir. Bilbo, büyücüye Shire'ın dışındaki dünyayı görmek için tekrar seyahat edeceği için ne kadar heyecanlı olduğunu, son zamanlarda kendini yıpranmış hissettiğini söyler. Gandalf, Bilbo'ya sihirli yüzüğü en sevdiği kuzeni genç Frodo Baggins'e bırakma sözünü hatırlatır. Frodo, Bilbo'nun kanatları altına aldığı, evinin ve mal varlığının varisi olarak adlandırdığı bir yetimdir.


Bilbo yüzükten ayrılmak konusunda isteksizdir hatta sözünü tutması için ona baskı yapan Gandalf'a saldırganca davranır ama nihayetinde ikna olur. Yüzüğü ardından bırakır ve üç cüce arkadaşıyla şenlikli bir şekilde yola çıkar.


Bilbo gittikten hemen sonra Frodo eve geri döner. Gandalf, Frodo'ya Bilbo'nun yüzüğü ona bıraktığını fakat yüzüğü kullanmaması onu gizli ve güvende tutması konusunda uyarır. Ertesi gün, Frodo, Bilbo'nun çeşitli Hobbitler için bıraktığı hediyeleri yoğun bir şekilde dağıtır ve her türden meraklı ve rahatsız edici ziyaretçiyle ilgilenir. Hediyeler dağıtıldıktan sonra, Gandalf sıkıntılı bir şekilde gelir. Frodo'yu yüzüğü kullanmaması ve bir sır olarak saklaması konusunda tekrar uyarır.


Yüzüklerin Efendisi'nin en büyük başarılarından biri - ve çekiciliğinin çoğu - Tolkien'in yarattığı dünyanın ayrıntı düzeyinden gelir. Orta Dünya, her biri kendi gelenekleri, dili, tarihi ve mitolojisi olan farklı ırklar ve yaratıklarla doludur.

Shire, masal için mükemmel bir atlama yeri olarak hizmet ediyor. Şirin evleri, küçük bahçeleri ve hanları, iyi huylu çiftçileri ile Shire, Tolkien'in büyüdüğü İngiliz kırsalının idealize edilmiş bir versiyonudur. Yüzük için verilmek üzere olan kapsamlı savaşın kenarlarında yer alıyor gibi görünsede, Shire bizi Orta Dünya'nın fantastik manzarasına alıştırıyor. Biz, Frodo ve Hobbit arkadaşları gibi, Shire'ın rahat sınırlarından bilinmeyen ve mistik, daha geniş bir dünyaya doğru yola çıkıyoruz.

Shire, sadece cazibeyle dolu şirin bir kırsal bölge değildir. Rahatlatıcı bir yer olmasına rağmen, taşra zihniyetinde son derece sınırlı, hatta boğucu bir yapısı da vardır. Bilbo ve Frodo, Shire'ın bu yönüne dikkat çeker. Yine de, seyahatleri sırasında onun varlığını bilmek Frodo için bir teselli: "Bir yerde sağlam bir dayanak olduğunu bileceğim, ayaklarım orada tekrar duramayacak olsa bile." cümlesinden bunu anlıyoruz. Tüm sınırlarına rağmen, Shire ve içinde yaşayan Hobbitler, baş döndürücü olaylar karşısında basitlik, istikrar ve kararlı erdemleri temsil ediyor.

Yüzük Kardeşliği'nde, aradan geçen birçok yılın Bilbo'yu büyük ölçüde değiştirdiğini ve göründüğü kadarıyla bunun iyiye doğru olmadığını görüyoruz. Bilbo, Hobbit Köy'ün daha geniş topluluğu içinde, modası geçmiş, tuhaf yaşlı biri ve topluluk arasında büyük bir şüphe nesnesi olarak görülüyor.

Neden böyle garip ziyaretçiler alıyor? 111 yaşında olmasına rağmen neden fiziksel olarak hiç yaşlanmadı? Soruları sorulur...

Tolkien, yeni Bilbo'nun tam olarak bu tür bir kafa karıştırıcı etkiye sahip olmasını amaçlıyor. Yazar, Bilbo'nun karakterindeki bu değişimin büyük bir bölümünün, gizemli yüzüğe uzun yıllar boyunca sahip olmasından kaynaklanabileceğini ima ediyor.

Yüzük konusu gündeme geldiğinde Bilbo'nun davranışları tuhaf, tahmin edilemez ve değişken hale gelir; sözleri savunmacı ve kaçamak bir hal alıyor. İlk bölümün bu unsurları ile birlikte, yüzüğün tam olarak ne olduğu, hikayede oynayacağı rol ve yüzüğün Frodo'ya devredildiğini bildiğimiz için, bu genç Baggins üzerinde de aynı tuhaf etkilere sahip olup olmayacağını merak etmeye başlarız.
12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

O gece Aragorn huzursuzdur ve Frodo'nun nöbeti sırasında uyanır. Frodo'dan kılıcı Sting'i çıkarmasını ister. Kılıç hafifçe parlıyordur; bu orkların yakın olduğunu gösteriyordur. Ertesi sabah Aragorn,

Birkaç gün boyunca grup, Anduin'den hızla ve olaysız bir şekilde geçer. Bir gece Sam, yakınlarda yüzen bir kütükten parıldayan iki solgun göz gördüğünü düşünür. Sam bu gözlemden Frodo'ya bahseder ve F

Elfler, Kardeşliğe, soğukta sıcaklık ve sıcakta serinlik sağlayan pelerinlerin yanı sıra, hoş bir tada sahip olan, enerji sağlayan, uzun ömürlü lembas da dahil olmak üzere birçok hediye sunar. Grup, B