Altın Konak'ın Kralı


Bir kez daha Gandalf tarafından yönetilen grup, geceleri kamp kurarak Isengard'a doğru ilerler. Gandalf ve grup Edoras'ın sarayına vardıklarında, gardiyanlar onlara Ortak Dil yerine Rohan'ın yerel dilinde hitap ederek kendilerini tanıtmalarını ister. Muhafızlar, bu emirleri Solucandil adında birinin verdiğini açıklayarak, savaş zamanlarında Edoras'ta kimsenin hoş karşılanmadığını beyan eder. Solucandil adını duyan Gandalf sinirlenir ve Théoden ile bizzat konuşmak ister. Aragorn'un karşı çıkmasına rağmen silahlarını kapıcı Háma'ya bırakmak zorunda kalırlar ama Gandalf ve arkadaşlarının içeri girmesine izin verilir. Gandalf asasını kapıda bırakmayı reddedince, Háma şüphelenir ama büyücünün asayı yanında tutmasına izin verir.


Kraliyet salonuna giren Gandalf'ın grubu, Kral Théoden, onun kurnaz danışmanı Gríma Solucandil ve Theoden'in yeğeni Éowyn ile tanışır. Solucandil hemen Gandalf'a sözlü bir saldırıda bulunur ve büyücüyü her zaman iyilik aramakla ve asla yardım teklif etmemekle suçlar. Gandalf öfkeyle patlar ve Solucandil'i susturur.


Gandalf, Théoden'i kral olarak gücünü geri kazanmaya ve Saruman'la savaşmaya çağırır. Gandalf, Théoden'e Éomer'i tutsak alıp almadığını sorar. Théoden bunun böyle olduğunu ve bunu Solucandil'in tavsiyesi üzerine yaptığını söyler. Gandalf, Théoden'den Éomer'i serbest bırakmasını ve Isengard'a karşı kuvvetler düzenlemesini ister.


Théoden, Solucandil ile yüzleşir ve onu ihanetle suçlar. Solucandil kendini savunmaya çalışır, ancak Théoden kararlılığını korur ve danışmanına ya onunla birlikte Isengard'a karşı savaşması ya da ülkeyi hemen terk etmesi ültimatomunu verir. Solucandil kaçar. Gandalf, Gölgeyele'yi hediye olarak ister (At daha önce Théoden'den ödünç alınmıştır).Tolkien, Kral Théoden ve Edoras'ın tasvirinde Kral Arthur ve onun sarayı Camelot'un efsanevi hikayelerinden yararlanır. Edoras bir kraliyet ikametgahından daha fazlasıdır. Théoden'in Süvarileri, Arthur'un Yuvarlak Masa Şövalyeleri'ni anımsatır. Kral Arthur hakkındaki eski hikayeler gibi, Tolkien'in romanı da sadece heyecan verici bir hikaye anlatmayı değil, aynı zamanda insan doğası ve kaderi hakkında derinden sembolik bir şey ortaya çıkarmayı amaçlıyor.
Bu bölümlerde Gandalf'ın doğaüstü gücü ve bilgeliği ön plandadır ve onun karakterinin Tolkien'in romanında en çok saygı görmesinin nedenlerini görmeye başlarız. Sihirbaz, hem iyi hem de kötü karakterlerin psikolojisi hakkında oldukça öngörülüdür. Büyücünün insan kişiliği ve motivasyonu konusundaki keskin anlayışı, Théoden ile olan hassas ilişkilerinde de kanıtlanmıştır. Gandalf, kralı, uzun süredir güvendiği danışmanı olan Solucandil'in aslında bir hain olduğuna ikna eder. Gandalf, bu hassas görevi soğukkanlılık ve diplomasi ile başarıyor; Solucandil'in kışkırtılması durumunda soğukkanlılığını kaybedeceğini ve karanlık tarafını ortaya çıkaracağını biliyordur.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Örümcek Shelob ile mücadelenin ortasında Sam, Frodo'nun örümceğin zehriyle hareketsiz yüzüstü yattığını görür. Efendisinin böylesine korkunç bir durumda olması Sam'i cesaret ve öfkeyle doldurur ve She

Gollum, Sam ve Frodo'yu karanlık bir taş duvara ve içindeki bir mağaraya götürür. Koku aşırı derecede kötüdür. Gollum mağaranın, bir tünelin girişi olduğunu anlatır, ancak adının Shelob'un İni olduğun

Gollum, Sam ve Frodo'ya, Minas Morgul vadisine ulaşana kadar Güney Yolu boyunca rehberlik eder. Yol zor ve hobbitlerin nefes almasını zorlaştıran korkunç bir kokuyla doludur. Frodo bir an dinlenmek iç